Sızma Zeytinyağı Nedir ?
21.05.2024

Sızma Zeytinyağı Nedir ?Sızma zeytinyağı nedir, nasıl anlaşılır ? Hakiki soğuk sıkım sızma zeytinyağı insan sağlığı açısından en iyi tercihlerin başında gelir. Peki ama adını sık sık duyduğumuz, sıkça denk geldiğimiz sızma zeytinyağı ne anlama geliyor ? Bir yağın sızma olup olmadığı nasıl anlaşılıyor ?

Sızma zeytinyağı , oleik asit cinsinden 100 gramda 0,8 gramı geçmeyen yağ asidi olduğunda buna sızma zeytinyağı denir. Yani zeytinyağı içindeki oleik asit oranı maksimum binde 8’dir. Bu değer sıfıra doğru yaklaştıkça zeytinyağı daha kıymetli olur. Peki neden bu değer düştükçe zeytinyağına daha fazla kıymet atfedilir ? Bu sorulara cevap verebilmek için öncelikle zeytinyağı içindeki oleik asit in ne olduğunu doğru anlamak gerekiyor.Oleik asit bir tür yağ asididir ve doğada en çok bulunduğu ürünlerden birisi de zeytinyağıdır. Bununla beraber zeytinyağının içinde birçok yağ asidi bulunduğu da bilinmektedir.

Sızma zeytinyağı fiyatları diğer seçeneklere göre kısmen yüksektir diyebiliriz. Canlı olan zeytin meyvesine zarar vermeden hasat etmek, hızlıca sıkımını yapmak ve uygun koşullarda saklayabilmek bir maliyet oluşturduğundan bu sızma zeytinyağı fiyatlarına da yansımaktadır. 2021 yılı zeytinyağı fiyatları için belli bir fiyat aralığı belirtmek gerekirse 35-60 tl bandında değişmektedir.


Sızma zeytinyağı nasıl yapılır sorusu birçok kişinin merak ettiği bir sorudur. Sızma zeytinyağı yapabilmek için öncelikle sağlıklı ve dış tehditlerden korunmuş zeytin meyvesi gereklidir. Bu meyve, soğuk sıkım tekniği ile yağa dönüştürüldüğünde oleik asidinin 0.8 den düşük olmadı beklenir. Tabii bu değerin 0.8 in altında olabilmesi için belli şartlar gereklidir.